Praktické informace oddělení patologie
Uhynulá zvířata
- Mohou být doručena osobně, poštou či svozovou linkou SVÚ v kterémkoliv čase.
- Žádanka od veterinárního lékaře není podmínkou, žadatel o pitvu a další vyšetření může tuto žádanku sepsat na místě s personálem SVÚ, případně využít tiskopisu dostupného zde.
- Pro dosažení optimálního výsledku je důležité zejména náležité uvedení anamnézy a druhu dalších požadovaných vyšetření (bakteriologické, parazitologické, toxikologické apod.).
- Optimální je dodání uhynulého zvířete v co nejkratší době po úhynu, v přechodném období je vhodné jeho uchování v chladničkové teplotě; zamražení není ideální.
- Ceny za vyšetření jsou odstupňovány dle velikosti zvířete a podle počtu vyšetřovaných kusů, při jejich větším počtu se cena za jednotlivou pitvu úměrně snižuje, např. od 100,– Kč (kuře), 300,– Kč (sele, kočka), 500,– Kč (tele), 1000,– Kč (prasnice).
- K ceně za vyšetření je účtován poplatek za odvoz materiálu asanační službou, jenž činí 13,- Kč/kg.
- Výsledek vyšetření sdělujeme protokolem zaslaným poštou po ukončení všech vyšetření, v průběhu vyšetření e-mailem či telefonicky.
Histopatologické vyšetření
- Pro toto vyšetření jsou vhodné vzorky tkání ideálně o rozměrech do 1 cm, odebrané do fixační tekutiny (10 % formalín).
- Fixační tekutinu je možno si zdarma vyžádat na pracovišti patologie a dojednat způsob jejího převzetí.
- Doba fixace tkáně je průměrně 72 hodin, zaslání vzorku na SVÚ není tedy u odebraného vzorku tak urgentní jako v případě materiálu na pitvu.
- Cena za standardní vyšetření biopsie (tumory apod.) je 570,– Kč, v případě nutnosti provedení dalšího barvení či při větším množství biopsií se může zvýšit (800–1000,– Kč).
- Žádanka o vyšetření – může být vlastní či lze použít tiskopis dostupný zde.
- Celková doba trvání vyšetření je 7 až 10 dnů, poté sdělujeme výsledek poštou, e-mailem či telefonicky.
Cytologické vyšetření
- K vyšetření jsou ideální tkáňové roztěry na podložním skle, které postačí nechat zaschnout a v tomto stavu doručit, eventuálně vzorky aspirátů či tekutin v injekční stříkačce, po nezbytně dlouhou dobu uchované v chladničkové teplotě.
- Standardní cena cytologického vyšetření 1 léze je 230,– Kč.
- Žádanka o vyšetření může být vlastní či lze použít tiskopis dostupný zde.
- Definitivní výsledek je znám do 24 hodin po doručení a je sdělen poštou, e-mailem či telefonicky.
Imunofluorescenční vyšetření
- Slouží k průkazu nejčastěji virových původců onemocnění ve tkáních zvířat (přehled zde).
- Vzorky (uhynulá zvířata či orgány) mohou být před doručením zachlazena či zamražena.
- Druh materiálu pro konkrétní vyšetření je vhodné specifikovat domluvou s pracovištěm patologie, v případě menších zvířat (např. štěňata vyšetřovaná na herpesvirózu či střevní virózy) je ideální dodání celého zvířete. V případě průkazu protilátek proti herpesviróze psů je vyšetřováno krevní sérum, tedy srážlivý vzorek krve.
- Doba trvání vyšetření je průměrně 3 pracovní dny.
- Cena imunofluorescenčního průkazu původce je 300,– (střevní virózy) až 600,– Kč (např. herpesviróza psů). Cena vyšetření protilátek na herpesvirózu je 1050,– Kč za 1 vzorek séra.
- Výsledek je sdělen poštou, e-mailem či telefonicky
Imunohistochemické vyšetření
- Slouží jednak pro přímý průkaz původce onemocnění ve vyšetřované tkáni, v případě onkologické diagnostiky k upřesnění charakteristiky nádorového procesu.
- V praxi je využíváno zejména k diagnostice PCV-2 (porcinní cirkovirus) a BSE, a v diagnostice nádorů.
- Odběr vzorků tkání do fixační tekutiny se provádí obdobně jako pro běžnou histopatologickou diagnostiku.
- Doba trvání vyšetření je 7–10 dnů.
- Cena vyšetření (PCV-2) je 600,– Kč za vyšetření tkání z 1 zvířete, u onkologické diagnostiky 1000,– Kč za jednu reakci.
- Výsledek je sdělen poštou, e-mailem či telefonicky.