Laboratoř parazitologie -> Praktické informace -> Trichofytóza skotu – PCR vyšetření

Trichofytóza skotu – PCR vyšetření


Trichophyton verrucosum

Trichophyton verrucosum je celosvětově rozšířená zoofilní plíseň, která je hlavním původcem dermatofytóz u skotu s typickými klinickými příznaky. Infekce u člověka je způsobená přímým kontaktem s infikovanými zvířaty a projevuje se zánětlivými změnami na kůži v oblasti hlavy, brady nebo jiných částech těla a nehtech. Onemocnění je u člověka obtížně léčitelné.

Tradiční metody diagnostiky

Diagnostika spočívá v mikroskopickém a kultivačním vyšetření biologického materiálu, a to seškrabu z postižených míst, kdy se v krustózním materiálu nacházejí chlupy napadené T. verrucosum.

Mikroskopické vyšetření spočívá v průkazu artrospór situovaných kolem postižených chlupů. Artrospóry T. verrucosum jsou ve srovnání s ostatnímy dermatofyty značně větší a proto již mikroskopické vyšetření hodně napoví o infekci tímto druhem. K přesné identifikaci či konfirmaci jsou přesto nevyhnutelná další vyšetření.

Kultivace se provádí na Sabouraud agaru, kde pozorujeme nárůst typických kolonií. Tato metoda má ovšem několik úskalí, a to zejména dlouhou dobu růstu (4–6 týdnů), přičemž často dochází k přerůstání saprofytickými plísněmi, a to v průběhu několik dnů.

Tyto doposud používané metody průkazu artrospor mikroskopickým vyšetřením a kultivační vyšetření na Sabouradově agaru mají nevýhody, které nově zavedené vyšetření PCR překonává.

Přímý průkaz T. verrucosum metodou PCR

Oddělení parazitologie a laboratoř molekulární biologie společně vypracovaly metodu přímého průkazu T. verrucosum testem PCR z klinického materiálu. Tento postup velmi usnadní a urychlí stanovení diagnózy v případě podezření na trichofytózu. Výsledky tohoto vysoce citlivého a specifického testu Vám můžeme sdělit do 5 pracovních dnů.

Materiál k vyšetření

K vyšetření je potřebné zaslat kožní seškrab z postižených míst (stejný vzorek jako při dosavadním mikroskopickém a kultivačním vyšetření).

  Státní veterinární ústav Jihlava
Rantířovská 93/20
Horní Kosov
58601 Jihlava
Česká republika

Tel.: +420 567 143 111
Fax: +420 567 310 592
E-mail: info@svujihlava.cz
Dat. schránka: wwkdthw
pobočka České Budějovice
Dolní 2102/2
České Budějovice 3
37004 České Budějovice
Česká republika

Tel.: +420 387 001 570
E-mail: info-cb@svujihlava.cz
  Nahoru Tisk Mapa stránek


© 2003 – 2023 Státní veterinární ústav Jihlava
TOPlist